Loen – Via Ferrata

Loen – Via Ferrata

Loen – Via Ferrata

Krásná cesta. Jeli jsme z Bergenu přes Ytre-Oppedal – Lavik, Førde, Byrkjelo. Vstali jsme ve tři hodiny ráno, vyjeli v půl čtvrté. Na trajektu jsme byli sami. Jediné auto. Trajekt pendluje celou noc. Mocná příroda. Cestu lemuje řeka, takže příště kajak na divokou vodu – creek nesmí zůstat ladem. Veškeré obtížnosti. V půl desáté na místě a v deset na ferratě se však ukázalo jako pozdě. Měli jsme vyjet už večer. O půlnoci. I pocit, že jsme ušetřili peníze vlastními věcmi, vzal za částečně za své. Neplatili jsme za intruktora. Věci – jako sedák, helmy, ferratový set, karabiny, jsme měly vlastní. Nicméně jednu skupinu, měla asi deset lidí se nám podařilo s laskavostí předběhnout, ale s druhou početnější už to nešlo. Chvíli jsme se nudili, chvíli přátelili, čas využívaly k focení a filmování. Cesta kde se rozdělují obtížnosti, je totiž až asi ve třech čtvrtinách.

Instruktoři museli slézat s někým, komu se ukázala cesta nad jeho síly. Měli náš obdiv. Česově velká komlikace a zdržení. Respekt si získali i ostatní, s trvalou podporou těch, kteří si nebyli jistí a začínali též pochybovat. Odměnou nám byl následně lanový most, stejně jako lanová cesta přes vrcholky, kde bylo třeba ručkovat a balancovat s určitou trpělivostí a pokorou. Měli jsme štěstí na počasí. Cesta je psaná na šest hodin, myslím že jí ale lze zdolat v pohodě za čtyři hodiny. Pointa na závěr – není cesty zpět, jen lanovkou, která stojí 370,- Nok pro dopělého, tedy tisícovku českých. Obrovsky mě to dožralo a šli jsme dolů rychlou chůzí, oklikou, prašnou a strmou silnící klikatící se po horách tak deset, až patnáct kilometrů. Věřím, že si to většina lidí odpustí, ale kdyby se s tím počítalo na začátku a bylo to takhle postavené, byl bych vlastně úplně spokojen. V Pyrenejích a Dolomitech to není jiné.

Lezli jsme bez rukavic, s instruktorem asi jediní… Osobně je doporučuju, po nějaké době to může být pro opuchlé prsty příjemná změna. Nicméně zdržení způsobilo, že jsem se vraceli stejnou cestou, pořád krásnou jako ráno, ale lepší je přece jen ušetřit čas a jet okruhem… Přes Flåm, Gudvangen, Voss. Trasa delší, ale stále je co oběvovat. Hory, fjordy, pevnosti, vodopády…

Share post:

  • /

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.